The better the question
SkiStar otti käyttöön prototyyppien ja yhteiskehittämisen prosessin avatakseen uutta liiketoimintapotentiaalia ja kasvattaakseen asiakaskuntaansa.
SkiStaron 4,2 miljardin Ruotsin kruunun (3,9 miljardin Yhdysvaltain dollarin) arvoinen ruotsalainen yritys, joka tarjoaa kokonaisvaltaisia ratkaisuja alppimatkailuun, mukaan lukien asuminen, vähittäiskauppa ja vapaa-ajanvietto. Yritys operoi Skandinavian suurimpia alppilomakohteita Ruotsissa ja Norjassa.
Skandinavian johtavana lomamatkajärjestäjänä SkiStar pyrkii luomaan ikimuistoisia kokemuksia keskittyen alppihiihtoon talvella ja aktiivilomaan kesällä.
Jatkaakseen liiketoimintansa kasvattamista ja ollakseen paremmin valmistautunut nousevien lämpötilojen haastavaan tulevaisuuteen, SkiStar ymmärsi, että sen oli kehityttävä. Keskittyen muuttamaan käsitystä talvilomakohteesta ympärivuotiseksi globaaliksi matkakohteeksi, SkiStar alkoi tutkia tapoja lisätä ja ylläpitää asiakassitoutumista.
Lisäksi uusien tulonlähteiden luomiseksi SkiStar pyrki tunnistamaan tulevia liiketoimintainvestointeja ja kiihdyttämään kasvua innovatiivisten ja asiakaskeskeisten palvelutarjousten avulla. Se pyrki kehittämään tulevaisuuden innovaatioita, jotka tekisivät sen strategiasta konkreettisemman. SkiStar halusi myös aktivoida strategiaansa prototyyppien ja tuotekonseptien testaamisen avulla, jotka voisivat muokata ja laajentaa sen tulevaa liiketoimintaa.
Miten EY Studio+ -tiimit sitten auttoivat SkiStaria tunnistamaan sopivimmat liiketoimintamahdollisuudet tulevaisuudessa? Kuinka tämä yhteistyö tuki SkiStaria innovoimaan tavoilla, jotka vähensivät riskejä ja samalla saivat työntekijöiltä tuen tulevalle toteutukselle?
EY Studio+ -tiimit ehdottivat, että SkiStar omaksuisi kokeiluvetoisen strategian haastaakseen nykyiset työskentelytavat ja perinteiset prosessit uusien palveluiden lisäämiseksi portfolioon. Tämä lähestymistapa sisälsi johdon ja työntekijöiden osallistamisen alusta alkaen sen varmistamiseksi, että kaikki sidosryhmät olivat mukana tunnistamassa edessä olevia mahdollisuuksia ja että kaikki asianosaiset tunsivat olonsa inspiroituneiksi ja sitoutuneiksi niiden hyödyntämiseen.
The better the answer
EY Studio+ -tiimit auttoivat SkiStaria sitouttamaan työntekijöitä löytämään parhaat työmahdollisuudet ja testaamaan niitä samanaikaisesti.
EY Studio+ -tiimit päättivät valita tämän lähestymistavan, koska minkä tahansa transformaation onnistumisen haastavin osa on sen toteuttaminen. Henkilöstön osallistaminen muutoksen alkuvaiheista lähtien mahdollisti SkiStarin työntekijöille yhteiskehittämisen ja automaattisten toteuttajien, jotka tunsivat omistavansa innovaation. Tätä tukevat EY:n tiedot, jotka osoittavat, että innovaatiot voivat olla yli 70 % menestyksekkäämpiä, kun ihmiset asetetaan muutoksen keskiöön. Tämä menetelmä on edullisempi verrattuna perinteisiin strategialähestymistapoihin, jotka tyypillisesti ymmärtävät vain yrityksen parhaat 5 %, mikä johtaa turhautumiseen myöhemmin projektissa, kun strategian toteutus epäonnistuu. Samoin EY:n viimeaikainen tutkimus osoittaa, kuinka työvoiman turhautumista voidaan sen sijaan optimoida paremman kokonaismenestyksen saavuttamiseksi muotoilemalla muutos dynaamiseksi prosessiksi, joka vaatii jatkuvaa sopeutumista, ja piristämään ohjelmiaan.
The team challenged us to work in new ways to think beyond our existing operations and made realizing the ideas seem both doable and fun.
Osana prosessia EY Studio+ -tiimit järjestivät kolme erilaista yhteiskehittämistyöpajaa:
Kolmea neljästä mahdollisuudesta prototyypitetään ja konseptoidaan parhaillaan niiden kannattavuuden ja haluttavuuden vahvistamiseksi.
”Tiimi haastoi meidät työskentelemään uusilla tavoilla ajatella nykyisten toimintojemme ulkopuolella ja teki ideoiden toteuttamisesta sekä toteutettavissa olevaa että hauskaa.” Työntekijöiden ja johdon yhteistyö strategian luomisessa on avannut aiemmin näkemättömiä mahdollisuuksia. Odotan innolla, että pääsen aloittamaan seuraavat askeleet tähän mennessä kehittämämme toiminnan laajentamisessa”, sanoi SkiStarin toimitusjohtaja Stefan Sjöstrand.
Tämä prosessi auttaa SkiStaria nopeuttamaan strategiansa toteuttamista. Esimerkiksi Valle-projektissa SkiStar on jo rekisteröinyt 30 perhettä testaamaan erilaisia aktiviteetteja. Testiryhmä on osallistunut ja antanut palautetta esimerkiksi kokeilemalla uusia, terveellisiä reseptejä ja roskanpoistoaloitteita arvioidakseen uuden alustan sisältöä.
Strategiaa siis testataan rinnakkain sen luomisen kanssa, mikä johtaa nopeampaan käyttöönottoon ja uusien tulonlähteiden toteutumiseen.
The better the world works
Strategian vieminen kaduille validointia varten rakentaa luottamusta ja saa sidosryhmät sitoutumaan siihen.
SkiStarin kokemus osoittaa, että testausstrategian toteuttaminen rinnakkain sen kehittämisen kanssa voi toimia jopa suuremmissa globaaleissa yrityksissä. Tämä lähestymistapa auttaa myös korostamaan ihmisten asettamisen muutoksen keskiöön, jotta kaikki pysyvät mukana. Organisaatiossa ollaan erittäin innoissaan tämän strategiaharjoituksen tuloksena syntyneiden erilaisten tarjousten käyttöönotosta. Esimerkiksi Valle-sovellus julkaistiin jo vuoden 2023 alussa. Toinen aloite, rekrytointialusta ja verkottunut akatemia, otetaan pian käyttöön.
”Tiivis yhteistyö ja avoimuus mahdollistivat paljon arvon luomisen todella lyhyessä ajassa – olen innoissani nähdessäni, mitä yhteistyöstä tulee jatkossa”, sanoi Lisa Lindström, EY Studio+ Nordicsin liiketoiminnan uudistumisjohtaja.
SkiStarin lähestymistavalla uusien yritysten rakentamiseen on useita etuja perinteiseen strategiaan verrattuna.
Toteutus on nopeampaa
Strategiaa on jo testattu julkisesti, ja työntekijät ovat olleet mukana alusta asti, joten heistä tulee automaattisesti sen toteuttajia. Tämä on tärkeää, koska käyttöönotto on minkä tahansa innovaation haastavin osa. Asettamalla työntekijät yhteiskehittämisen keskiöön, he ovat mukana alusta alkaen. Nopeus syntyy ideoiden rakentamisesta ja testaamisesta kahden viikon sprintissä sen sijaan, että teorioitaisiin jostain suuresta suurta ja kallista lanseerausta varten.
Mahdollisuus validoidaan ennen käyttöönottoa
Tämä kokeiluun perustuva lähestymistapa antaa strategiaa toteuttavalle tiimille vahvan käsityksen siitä, ovatko he "oikeissa" ennen suuren investoinnin tekemistä. Se vähentää riskiä ja tarjoaa turvallisuuden tunteen tietäen, että mikä tahansa sijoitus on strategia, jota organisaatio voi toteuttaa.
Sidosryhmien sitoutuminen on helpompaa
Sidosryhmien sitoutumisen saaminen on helpompaa, koska hallitus ja muut sidosryhmät ymmärtävät strategian, kun he näkevät sen toiminnassa.
EY Studio+ -tiimien keskuudessa vallitsee yleinen uskomus, että jos innovaatio tuntuu liian riskialttiilta, se on luultavasti mennyt pieleen. Tämä johtuu siitä, että innovaatio on liian tärkeää yritykselle, jotta se voisi luottaa johonkin, mikä ei todennäköisesti onnistu. Strategian validointi rinnakkain sen luomisen kanssa vähentää riskiä ja auttaa nopeuttamaan toteutusta. Näiden ohjelmien toteuttamisessa EY Studio+ -tiimit tuovat empatiaa eri tasoilla auttaakseen siirtymässä ja ennen kaikkea nopeuttaakseen sitä.